19.6 C
New York
May 27, 2024
DardaniaNews
FeaturedShëndetësi

Ministri brazilian fajëson Kinën: Ju keni fshehur COVID-19 për të krijuar pajisje mjekësore, tani po fitoni duke i shitur

Një anëtar i kabinetit të Presidentit Jair Bolsonaro ka rihapur një sulm diplomatik me Kinën, duke thënë se partneri më i lartë tregtar i Brazilit ka përfituar nga pandemia e koronavirusit duke shitur respiratorë dhe pajisje të tjera mjekësore për ofertuesin më të lartë.
Pohimet e ministrit të arsimit Abraham Weintraub pas fjalimeve të djalit të vetë presidentit, Eduardo Bolsonaro, i cili muajin e kaluar fajësoi “diktaturën kineze” për pandeminë, duke nxitur një përgjigje të fortë nga ambasadori i Kinës në Brazil.

“Kur shpërtheu kriza, në vend që të alarmojnë botën, ata mbajtën informacionin dhe nxituan të ndërtojnë frymëmarrës, të cilët ata tani po i shesin një bote që është e dëshpëruar për ta,” tha Weitraub në një intervistë me Radio Bandeirantes të hënën.

Intervista pasoi një tweet që ministri postoi dhe u fshi më vonë, duke përdorur një karakter vizatimor për të tallur thekse kineze dhe sugjeruar se Pekini po përfitonte nga kriza për të realizuar një plan mbizotërimi botëror.

Këto fjalë treguan për dështimin në përpjekjet e fundit për të përmirësuar marrëdhëniet me Kinën ashtu si Brazili ka nevojë për pajisje mjekësore për të luftuar pandeminë që tashmë ka marrë më shumë se 500 jetë në vend.

Ambasada e Kinës në Brasilia tha se “deklaratat plotësisht absurde dhe përçmuese, me një natyrë raciste dhe objektiva të pashprehur, kanë shkaktuar ndikime negative në zhvillimin e shëndetshëm të marrëdhënieve dypalëshe midis Brazilit dhe Kinës.”

Related posts

Agim Veliu e quan të pavlerë vendimin për shkarkimin e tij, flet zi e terr për kreun e LDK’së

dardanianews

Mot befasues gjatë kësaj jave, këto janë temperaturat

dardanianews

Velipoja në pritje të kosovarëve, këto janë detajet në lidhje me çmimet

dardanianews