19.2 C
New York
May 27, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Pacolli thotë se i është anuluar leja për aterim në Aeroportin e Prishtinës për aeroplanin e tij

Kryetari i Aleancës Kosova e Re, Behgjet Pacolli ka thënë se i është anuluar leja e uljes në Aeroportin “Adem Jashari” në Prishtinë. Këtë e ka quajtur privim të drejtpërdrejtë nga e drejta e tij për të lëvizur.

“Anulimi i lejes së uljes në aeroportin e Prishtinës për aeroplanin tim është privim i drejtpërdrejtë i së drejtës sime për të lëvizur”, ka shkruar Pacolli.
Minuta më parë, Pacolli reagoi përmes një shkrimi në facebook, rreth çështjes së kthimit të tij në Kosovë, ku ndër të tjera tha se qeveria Kurti në mënyrë diktatoriale po i pamundëson atij të kthehet në Kosovë dhe të ushtrojë veprimtarinë e tij prej politikani.

Ai ka thënë se tash e dy muaj është i karantinuar bashkë me fëmijën në Zvicër, ndërkohë ka pyetur qeverinë e Kosovës se a do të veprojnë njësoj edhe me diplomatë zviceran apo të tjerë perëndimor nëse ia mësyjnë Kosovës.

“Kjo qeveri sot në mënyrë primitive, diktatoriale, më privon të kthehem ne vendin tim! Më pengon të zhvilloj veprimtarinë time parlamentare në shërbim të Atdheut tim! Akti ndaj meje, në kundërshtim me gjithë ligjet ndërkombëtare, madje dhe me vendimin e fundit të Gjykatës kushtetuese, nuk është akt force, por akt dobësie”, ka shkruar ndër të tjera Pacolli.

Kthimi i Pacollit në Kosovë po diskutohet tani kur Lidhja Demokratike e Kosovës është në proces të formimit të një koalicioni të ri për formimin e qeverisë së re, e që vota e tij mund të jetë përcaktuese.

Related posts

Aeroplani spiun i Putinit shkatërrohet në një sulm me dron pranë Minskut

dardanianews

Vajza nga Kurbini prej vitesh mbahet e lidhur me zinxhir, nëna: Po e lëshova mund të dëmtojë veten ose të tjerët (VIDEO)

dardanianews

“Me sa duket Serbia po përgatitet për luftë”, ekspertët zbulojnë taktikën ruse për ta hutuar Amerikën

dardanianews