25.5 C
New York
June 24, 2024
DardaniaNews
Lajme nga Bota

Pamje shokuese/ Njerëzit të shtrirë rrugëve pa ndjenja, rrjedhja e gazit shkakto masakër (FOTO

800 vetë përfunduan në spital në Indi e 13 humbën jetën nga një rrjedhja masive gazi në një impiant kimik në jug të vendit. Ngjarja ndodhi në Andhra Pradesh, në kohën kur shumë njerëz ishin në gjumë.

Mjekët thonë se pacientët ankohen për djegie të syve dhe vështirësi në frymëmarrje. E gjitha zona rreth impiantit është evakuar e deri tani, sipas zyrtarëve, gjasat më të mëdha janë që episodi fatkeq të jetë pasojë e neglizhencës.

Përpjekjet fillestare për të frenuar rrjedhjen e gazit rezultuan të pasuksesshme, por tani gjendja është vënë nën kontroll. Incidenti ndodhi në një kohë kur impianti sa po riniste sërish punën për të parën herë që nga 24 marsi, kur vendi hyri në karantinë për të frenuar përhapjen e koronavirusit. India me mbi 1 miliardë banorë është lavdëruar për menaxhimin e krizës së Covid 19, që ka shkaktuar atje vetëm rreth 1.800 vdekje.

 

 

 

Related posts

Putin përplaset me Kancelarin gjerman për rastin e Kosovës: “NATO bombardoi Jugosllavinë”, “E ndalëm gjenocidin”

dardanianews

Lajmi i fundit: Presidenti Trump është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe

dardanianews

Rizgjimi i gjigantit të Europës, fakte dhe shifra: Çfarë na pret tani

dardanianews