15.7 C
New York
September 25, 2023
DardaniaNews
Lajme nga Bota

Pamje shokuese/ Njerëzit të shtrirë rrugëve pa ndjenja, rrjedhja e gazit shkakto masakër (FOTO

800 vetë përfunduan në spital në Indi e 13 humbën jetën nga një rrjedhja masive gazi në një impiant kimik në jug të vendit. Ngjarja ndodhi në Andhra Pradesh, në kohën kur shumë njerëz ishin në gjumë.

Mjekët thonë se pacientët ankohen për djegie të syve dhe vështirësi në frymëmarrje. E gjitha zona rreth impiantit është evakuar e deri tani, sipas zyrtarëve, gjasat më të mëdha janë që episodi fatkeq të jetë pasojë e neglizhencës.

Përpjekjet fillestare për të frenuar rrjedhjen e gazit rezultuan të pasuksesshme, por tani gjendja është vënë nën kontroll. Incidenti ndodhi në një kohë kur impianti sa po riniste sërish punën për të parën herë që nga 24 marsi, kur vendi hyri në karantinë për të frenuar përhapjen e koronavirusit. India me mbi 1 miliardë banorë është lavdëruar për menaxhimin e krizës së Covid 19, që ka shkaktuar atje vetëm rreth 1.800 vdekje.

 

 

 

Related posts

“Do të ketë përmasa gjigante dhe pasoja të tmerrshme”, paralajmërimi i kryeministrit italian pas bisedës me Putinin

dardanianews

LAJMI I FUNDIT: Krahu i djatht i Putinit jep lajmin e fundit, tregon nëse Rusia do të përdorë armë bërthamore

dardanianews

Panik dhe frikë në elitën ruse, Vladimir Putin drejt rrënimit përfundimtar, zbulohet informacioni sekret që pritet të sjellë fundin e luftës ndaj Ukrainës

dardanianews