15.7 C
New York
September 25, 2023
DardaniaNews
FeaturedLajme

Reagon Vjosa Osmani: Thaçi nuk mund të flas në emrin tim e as të qytetarëve!

Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, njëherësh nënkryetarja e LDK-së Vjosa Osmani tha se si sot, 7 vite më parë, presidenti Hashim Thaçi solli për votim në Kuvend marrëveshjen e tij me Ivica Daçiq, të cilën e quajti njohje të Kosovës nga Serbia.

Osmani tha se marrëveshja në fakt krijoi Asociacionin e Komunave Serbe, legalizoi strukturat kriminale të veriut, krijoi sistemi jounitar gjyqësore e ofroi amnisti për serbët që kishin kryer krime, transmeton Indeksonline.

Osmani tha se atëherë votoi kundër, e bindur që kjo nuk ishte as njohje e as marrëveshje finale, por që sot 7 vite pas, po I njëjti tento të flasë në emër të 91 deputetëve.

Por Osmani tha se jo në emrin e saj, e as në emër të qindra mijëra qytetareve të këtij vendi.

Positmi i plotë:

Si sot 7 vite më parë, Thaci solli për votim në Kuvend marrëveshjen e tij me Dacic, të cilën e quajti njohje të Kosovës nga Serbia. Marrëveshja, në fakt, krijoi Asociacionin e Komunave Serbe, legalizoi strukturat kriminale të veriut, i futi strukturat e sigurisë së Serbisë në institucionet tona, krijoi sistem jounitar gjyqësor e ofroi amnisti për serbët që kishin kryer krime. Atëherë votova KUNDËR, e bindur që kjo nuk ishte as njohje e as marrëveshje finale dhe vetëm hapte rrugë për shkelje të tjera të rënda në dëm të shtetësisë e sovranitetit të vendit.

Sot, 7 vite pas, po i njëjti njëjti, tenton të flasë në emër të 91 deputetëve. Por, JO NË EMRIN TIM, e as në emër të qindra mijëra qytetarëve të tjerë të këtij vendi, të cilët njëjtë sikur më 6 tetor 2019, edhe sot qartë dijnë të bëjnë dallimin e të mirës me të keqen.

#JoNëEmrinTim

Related posts

Çfarë fshihet në “bunarin e ferrit”? Hulumtuesit futen në kraterin misterioz në Oman, nga i cili dalin aroma të pakëndshme dhe fliten histori të ndryshme

dardanianews

Ndodh edhe kjo: diasporës kosovare s’i pritet të zbresin në tokë, kërcet grushti në aeroplan midis mikut e dhëndrit

dardanianews

Çfarë janë HIMARS, raketat amerikane që po ndryshojnë fatin e luftës në Ukrainë

dardanianews