22.4 C
New York
May 27, 2024
DardaniaNews
EkonomiLajmeLajme nga Bota

Rritet çmimi i naftës menjëherë pas sulmit të Izraelit drejt Iranit

Çmimet e naftës dhe arit janë rritur menjëherë pas sulmit izraelit drejt Iranit.

Investitorët kanë ndjekur nga afër reagimin e Izraelit ndaj sulmit të drejtpërdrejt me dron dhe raketa të Iranit javën e kaluar.

Që atëherë ka pasur shqetësime se një përkeqësim i konfliktit në Lindjen e Mesme mund të reduktojë furnizimet me naftë.

Bëhet e ditur se çmimet e naftës fillimisht u rritën për 3.5 për qind. Megjithatë, ato u ulën përsëri kur mediat iraniane raportuan se nuk ka dëme në qytetin Isfahan ku edhe raportohej për shpërthime nga hakmarrja izraelite në orët e mëngjesit të së premtes.

Ndryshe, rritjet e çmimeve të naftës rrezikojnë të nxisin edhe inflacionin, shkruan BBC, përcjell Telegrafi

Related posts

Flet babai i Liridonës: Naimi na preu në besë, dyshojmë se e vrau që t’ia marrë paratë e sigurimit

dardanianews

Reagon Gani Geci pas shkarkimit të Osmanit, ka disa fjalë për LDK’në

dardanianews

12 raste të reja me koronavirus në Kosovë!

dardanianews