April 19, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Serwer i duartroket Hotit për punën e dialogut: Bravo !

Ish-diplomati amerikan dhe njohësi i rrethanave politike në Ballkanin Perëndimor, Daniel Serwer, ka duartrokitur planin e kryeministrit, Avdullah Hoti, sa i përket procesit të dialogut me Serbinë.

Serwer ka thënë se fillimisht ka qenë skeptik për fuqinë e Qeverisë Hoti për të drejtuar proceset, për shkak të brishtësisë sa u përket numrave në Kuvend, por thotë se është i gatshëm të mirëpres atë çfarë Hoti ka deklaruar.

Profesori amerikan në reagimin e tij ka përmendur principet e prezantuara nga Hoti se në tryezën me Serbinë, ku thuhet se parimi i integritetit territorial të Republikës së Kosovës nuk do të jetë në tavolinë, gjithashtu nuk do të diskutohet për organizimin shtetëror dhe kushtetues të vendit.

Related posts

Vret gruan, vajzat dhe qenin, më pas vret veten: Prej një jave të izoluar nga koronavirusi

dardanianews

Zeka: Informova Hashim Thaçin se po i organizohej një atentat nga një pjesëtar i Njësisë Speciale të Kosovës, ishte e saktë

dardanianews

Ish-këshilltari i Merkel-it zbulon gabimin më të madh të qeverisjes së saj

dardanianews