16.1 C
New York
April 21, 2021
DardaniaNews
Shëndetësi

Shkencëtarët: Kjo është arma sekrete kundër koronavirusit, shkatërron virusin në çdo sipërfaqe

Një pranverë me diell mund të shpjegojë pjesërisht pse rastet e koronavirusit kanë rënë ndjeshëm në javët e fundit, sipas shkencëtarëve.

Disa studime kanë sugjeruar se vitamina D mund t’i mbrojë njerëzit të mos kontraktojnë koronavirusi. Rrezet e diellit janë një nga burimet më të mira të vitaminës jetike.

Profesori Keith Neal, një epidemiolog në Universitetin e Nottingham, tha që rrezatimi ultravjollcë i diellit shkatërron virusin menjëherë përpara se të udhëtojë nga një person tek tjetri.

Profesor Neal u shpreh për MailOnline se: Drita e diellit përfshirë edhe rrezatimin ultravjollcë dëmton ADN dhe ARN. Viruset e mbetura në sipërfaqe jashtë do të thahen dhe do të dëmtohen nga rrezatimi UV.

Ekzistojnë disa prova që vitamina D zvogëlon rrezikun nga viruset e frymëmarrjes dhe ka prova se mungesa e kësaj vitamine dëmton sistemin imunitar.

 

Related posts

IKSHPK ka një apel për qytetarët, nuk ka të bëjë me Covid-19

dardanianews

Testet e vaksinës kundër koronavirusit në njerëz do fillojnë që nga e enjtja në Britani

dardanianews

57 TË SHËRUAR DHE 183 RASTE ME COVID-19!

dardanianews