10.8 C
New York
April 18, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Shkrim per Heroin e kombit Rrustem Bruqin,shkruan Saim Tahiraj

Sot është një ditë e madhe,sa e dhimbshme po aq krenare,dita ku heroikisht ra për mos të vdekur kurrë,por u lartësua në përjetësi,heroi i ynë i madhi Rrustem Bruqi.

Patriot i madhë,veprimtarë i hershëm i qeshtjes kombëtare,bashkëideatorë i themelimit të bërthamave të para të njesiteve guerile së bashku me Sali Qekun,Xhemail Berishen dhe disa të tjerë që nukë po i përmendi.

Dha një kontribut të madhë në ministrin e mbrojtjes të udhëhequr nga ministri Ahmet Krasniqi,sidomos në krijimin e pikave të furnizimit me armatim së bashku me grupin e tij tash më të njohur si grupi i Deçanit të udhëhequr nga Sali Qeku.

Pastai u futë në Kosovë dhe punoj shumë për organizimin dhe përgatitjen e terenit për vendosjen e njesive operative të FARK-ut të komanduar nga Tahir Zema.Përgatiti dhe dërgoj në Shqipëri së bashku me grupin e tij ushtaret me të cilët u themeluan tri brigadat operative,ku u ë betimi i tyre në Papaj nën komanden e ministrit kolonel Ahmet Krasniqit.Ra në betejen e Logjës dhe kështu u bë themeltar i shtetit të Kosoves.

Sa herë që vjen Korriku malli dhe dhembja, për ty shtohen,por edhe krenaria që patëm fatin e madhë që të jemi bashkëpuntorë i juaj,Ju kujtojmë ç’do herë me respektin më të madhë heroi i ynë, heroi i Kosoves martire,

HEROI RRUSTEM BRUQI.

LAVDI TË PËRJETSHME VEPRËS SUAJ KOLOSALE NË SHËRBIM TË ATDHEUT.

Shkruan : Saim Tahiraj

Related posts

Linda Halimi e revoltuar me racizmin e amerikanëve: Mendoja se ishte toka e ëndrrave, kur erdha këtu pash realitetin e kundërt

dardanianews

Shkruan Berat Buzhala: Pse tutna nga Albini

dardanianews

Plani i Hashim Thaçit: Vetëm 15 ditë e pret Albin Kurtin, pastaj LDK-së ia jep mandatin. Po “përgatitet” edhe për Kushtetuese

dardanianews