25.3 C
New York
April 15, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Shqiptarët bëhen me 4 deputetë në parlamentin e Serbisë

Alternativa Demokratike Shqiptare ka fituar 4 ulëse në zgjedhjet parlamentare të Serbisë, bëhet e ditur sipas rezultateve preliminare.

Shqiptarët garuan në një listë të përbashkët në zgjedhjet e 21 qershorit pasi u arrit konsensusi politik mes partive në Luginë të Preshevës dhe Medvegjë.

Rezultati u arrit përkundër faktit që disa shqiptarë të Luginës nuk u lejuan të votojnë.

Në përgjithësi, Partia e Aleksandar Vuciq SNS ka fituar 62.5% të votave dhe ka arritur një fitore bindëse në zgjedhje. Parashihet që SNS të kenë 180 ulëse.

 

Related posts

Konjufca nuk e përjashton mundësinë e një koalicioni mes VV’së dhe PDK’së

dardanianews

Deklarata skandaloze: Ramush Haradinaj thotë se Albin Kurti financohet nga qarqe të dyshimta

dardanianews

“Putini po humbet kontrollin e tij në pushtet dhe zyrtarët e lartë të sigurisë ruse mendojnë se lufta në Ukrainë është ‘e humbur’”

dardanianews