19.3 C
New York
June 15, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Vjosa Osmani jep vulën finale, tregon nëse do qëndroj në LDK apo do largohet

Kryeparlamentarja dhe kandidatja e fundit e LDK-së për kryeministre, Vjosa Osmani ka bërë të qartë paknaqësitë me partinë e saj.

Ajo tha se po i qëndron mbrapa vetëm parimit të saj, edhe pse po merr etiketime si tradhëtare e LDK-së.
Osmani shtoi se do qëndroi mbi parimet e partisë për sa kohë që partia e saj do bëj më të mirën për qytetarin, por do vihet në pikëpytje nëse vazhdohet me këtë qasje.

Fjala e plotë e kryeparlamentarë në Kuvend:
E, unë nuk përtoj t’u rrekem këtyre pengesave për ta bërë të dukshme dritën, edhe nëse, sikur ka ndodhur mbrëmë me një mendjeshkurtër të partisë sime, i cili më akuzoi se qenkam duke e “tradhtuar” LDK-në dhe kërkoi largimin tim nga LDK-ja. Nëse mbrojtja e çdo pike të programit të LDK-së më bëka tradhtare, nëse mbrojtja e një qëndrimi refuzues ndaj cdo bashkëpunimi me krimin më bëka tradhtare, nëse mbajtja e secilës fjalë, secilës fjalë ama, që unë ua kam dhënë votuesve të mi, derisa disa prej bashkëpartiakëve të mi frikësoheshin t’u dilnin përpara, atëherë me krenarinë më të madhe do ta mbaj këtë “vulë të tradhtisë”. Por, unë nuk dua të merrem me erën që është duke u shuar. Unë do të veproj, ashtu sikur thoshte Doris Pak për dr. Rugovën, ndryshe. Ai vepronte ndryshe, vepronte në të mirën e përgjithshme, edhe kur e përqeshnin e bëheshin gati ta sulmonin.

Ashtu do të veproj edhe unë, që nuk jam veçse një ndjekëse këmbëngulëse e politikës së tij.

Related posts

VUK JEREMIQ DËBOHET NGA PROTESTA ME SHPULLA QAFËS – “E TRADHTOVE KOSOVËN”

dardanianews

Kosnett: Është i qartë fakti se mospajtimet mes SHBA’së dhe Qeverisë Kurti luajtën rol në prishjen e koalicionit

dardanianews

Shqiptarët e Afganistanit, sykaltërit që jetojnë në male, mes këngëve dhe valleve tradicionale!

dardanianews