9.2 C
New York
April 20, 2024
DardaniaNews
FeaturedShëndetësi

Zbulim i madh – Shkencëtarët krijojnë antitrupat që zhdukin qelizat e Covid-19

Shkencëtarët krijuan një antitrup monoklonal që mund të mposhtë coronavirusin e ri në laborator, një hap premtues në përpjekjet për të gjetur trajtimin dhe frenuar përhapjen e pandemisë, shkruan Dialy Mail.

Antitrupi eksperimental ka neutralizuar virusin në kulturat e qelizave.

Ndërsa është ende herët në procesin e zhvillimit të ilaçeve, para hulumtimit të kafshëve dhe provave njerëzore, antitrupi mund të ndihmojë në parandalimin ose trajtimin e sëmundjeve COVID-19 dhe sëmundjeve të lidhura me të në të ardhmen, vetëm ose në një kombinim të ilaçeve, sipas një studimi të botuar të hënën në revista Nature Communications.

Shkencëtarët thonë se ata kanë zbuluar një antitrup që bllokon infeksionin nga SARS-CoV-2, koronavirusi që qëndron pas krizës aktuale globale të shëndetit.

Antitrupi, i njohur si 47D11, synon  proteinën famëkeqe ’të famshme të virusit vdekjeprurës, të cilin e përdor për të lidhur qelizat dhe për të futur materialin e tij gjenetik.

Testet në qelizat e minjve treguan se 47D11 lidhet me këtë proteinë dhe e ndalon atë të bashkohet – duke e neutralizuar atë në mënyrë efektive.

Përparimi ofron shpresë për një trajtim për sëmundjen e frymëmarrjes COVID-19, e cila ka vrarë më shumë se 235,000 njerëz deri më tani.

Shumë fuqishëm, ata synojnë saktësisht një vend në një virus.

Në këtë rast, shkencëtarët përdorën minj të modifikuar gjenetikisht për të prodhuar antitrupa të ndryshëm ndaj proteinave të coronavirusit.

Pas një procesi të mëvonshëm shqyrtimi, 47D11 doli si aktivitet neutralizues.

“Antitrupat monoklonalë që synojnë vendet e prekshme në proteinat e sipërfaqes virale njihen gjithnjë e më shumë si një klasë premtuese e barnave kundër sëmundjeve infektive dhe kanë treguar efikasitetin terapeutik për një numër virusesh”, citohet të ketë shkruar Bosch dhe kolegët e tij.

”Antitrupat si kjo mund të bëhen në laborator, në vend që të pastrohen nga gjaku i njerëzve dhe mund të përdoren si një trajtim i sëmundjes, por kjo ende nuk është demonstruar”

“Ndërsa është një zhvillim interesant, injektimi i personave me antitrupa nuk është pa rrezik dhe do të duhet të kalojë në prova të duhura klinike.”, shton ai.

 

Related posts

190 TË SHËRUAR DHE 171 RASTE ME COVID-19!

dardanianews

Shkon në 12 numri i të vdekurve nga koronavirusi në Kosovë

dardanianews

Gjatë xhirimit, shembet asfalti në Kamenicë, pamje si në filma

dardanianews