27.1 C
New York
June 25, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Zyrtare: Sot nis dhënia e vaksinës te njerëzit për koronavirusin

Është zyrtare dhe më në fund realitet. Ditën e hënë vaksina e shumëpritur kundër koronavirusit do të nisë shpërndarjen te njerëz të prekur.

Lajmin e konfirmoi Associated Press (AP) i cili citon qeverinë amerikane të njoftojë zyrtarisht nisjen e injektimit të vaksinës te njerëzit.

Vaksina është përgatitur në Institutin Kombëtar të Shëndetit në bashkëpunim me Institutin e Kërkimit Shëndetësor në Seattle, “Kaiser Permanente Washington Health Research Institute”.

Do të jenë 45 persona në moshë të re të cilët kanë pranuar vullnetarisht të vaksinohen. Kjo vaksinë po shpërndahet përmes kompanisë NIH dhe Moderna inc.

Pritet që qeveria amerikane në orët në vazhdim të dalë me deklaratë publike mbi vaksinën. Disa thonë se sidoqoftë do të duhet një vit ose 18 muaj që vaksina të jetë e disponueshme për të gjithë botën.

Related posts

Ishte kafshuar nga kafsha disa herë, gjuetari 70-vjeçar vret ariun në Francë – bëhen të ditura detajet e ngjarjes

dardanianews

E reja që vdiq në Prishtinë ishte gruaja e futbollistit të njohur kosovar

dardanianews

Forcat ukrainase në kundërsulm ndërsa ngadalësohet ofensiva ruse

dardanianews