14.3 C
New York
May 18, 2021
DardaniaNews
Featured Lajme

Zyrtare: Sot nis dhënia e vaksinës te njerëzit për koronavirusin

Është zyrtare dhe më në fund realitet. Ditën e hënë vaksina e shumëpritur kundër koronavirusit do të nisë shpërndarjen te njerëz të prekur.

Lajmin e konfirmoi Associated Press (AP) i cili citon qeverinë amerikane të njoftojë zyrtarisht nisjen e injektimit të vaksinës te njerëzit.

Vaksina është përgatitur në Institutin Kombëtar të Shëndetit në bashkëpunim me Institutin e Kërkimit Shëndetësor në Seattle, “Kaiser Permanente Washington Health Research Institute”.

Do të jenë 45 persona në moshë të re të cilët kanë pranuar vullnetarisht të vaksinohen. Kjo vaksinë po shpërndahet përmes kompanisë NIH dhe Moderna inc.

Pritet që qeveria amerikane në orët në vazhdim të dalë me deklaratë publike mbi vaksinën. Disa thonë se sidoqoftë do të duhet një vit ose 18 muaj që vaksina të jetë e disponueshme për të gjithë botën.

Related posts

Princit të mafies që po investonte në Shqipëri i sekuestrohen qindra milionë euro!

dardanianews

Çun Lajçi me një rrëfim të padëgjuar, ja çfarë i kishte bërë Agim Veliu në vitin 2002

dardanianews

Halilaj: ”Atentatin ndaj meje e bëri krimineli Sami Lushtaku“

dardanianews