25.4 C
New York
August 20, 2022
DardaniaNews
FeaturedLajme nga Bota

Britania nxjerr në pah komplotin e Rusisë për Ukrainën – zbulohet data e mundshme e pushtimit

Britania ka akuzuar Rusinë për komplot për të instaluar një regjim kukull në Ukrainë, derisa ajo vazhdon të grumbullojë trupa në kufirin e fqinjit të saj.

Lëvizja shihet nga ekspertët e inteligjencës si në Mbretërinë e Bashkuar ashtu edhe në SHBA si dëshmi e mëtejshme se presidenti Vladimir Putin po planifikon një pushtim në shkallë të plotë. Por kjo nuk ka gjasa të ndodhë përpara datës 20 shkurt, që shënon fundin e Lojërave Olimpike Dimërore në Kinë, shkruan media britanike express.co.uk, përcjell Bota sot.

Mbrëmë u raportua se Departamenti Amerikan i Shtetit ka urdhëruar familjet e personelit të ambasadës së tij që jetojnë në Ukrainë që të nisin evakuimin nga e hëna.

Departamenti pritet gjithashtu t’u thotë amerikanëve në vend këtë javë që të largohen përmes fluturimeve komerciale “derisa ato janë ende të disponueshme”.

Diplomatët në Ambasadën Britanike në Kiev, së bashku me homologët amerikanë, mbajtën takime javën e kaluar për të diskutuar një sërë opsionesh, nga evakuimi i plotë deri te zhvendosja e misionit në qytetin perëndimor të Lviv, i cili është më afër kufirit polak.

Ministria e Jashtme ndërmori mbrëmë një hap të pazakontë duke emëruar ish-deputetin ukrainas Yevhen Murayev si një kandidat të mundshëm të Kremlinit për të marrë detyrën e Kievit.

Katër bashkëpunëtorë të tjerë, të gjithë të lidhur me qeverinë pro-ruse, e cila u fshi në Revolucionin e Vjetër të Ukrainës në vitin 2014, u përmendën gjithashtu se kishin lidhje të rregullta me shërbimet e inteligjencës ruse.

Zbulimet u bënë ndërsa aleatët perëndimorë shtuan paralajmërimet se Rusia do të paguajë një çmim të rëndë nëse rreth 150,000 trupa të grumbulluara në kufi nisin çdo lloj sulmi të papritur në Ukrainë.

Në një deklaratë, Sekretarja e Jashtme britanike Liz Truss, tha se komploti rus tregoi gjatësinë në të cilën Kremlini ishte i përgatitur të shkonte për të minuar qeverinë në Kiev.

Informacioni i publikuar sot hedh dritë mbi shtrirjen e aktivitetit rus të krijuar për të përmbysur Ukrainën dhe është një pasqyrë e të menduarit të Kremlinit,” tha ajo.

“Rusia duhet të de-përshkallëzojë, t’i japë fund fushatave të saj të agresionit dhe dezinformimit dhe të ndjekë rrugën e diplomacisë. Siç kanë thënë vazhdimisht Mbretëria e Bashkuar dhe partnerët tanë, çdo sulm ushtarak rus në Ukrainë do të ishte një gabim strategjik masiv me kosto të rënda”, tha ajo.

Por nëse lista e emrave vërtet tregon mendimin e Kremlinit, atëherë Putin po luan një dorë të dobët, thanë ekspertët.

Murayev, një pronar mediash, humbi vendin e tij në parlamentin ukrainas pas zgjedhjeve të vitit 2019.

Bashkë-komplotistët e tij thuhet se përfshijnë Serhiy Arbuzov, kryeministër në detyrë në vitin 2014; Andriy Kluyev, Shefi i Shtabit të ish-Presidentit të rrëzuar të Ukrainës, Viktor Janukoviç; Vladimir Sivkovich, ish-zëvendës kreu i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës (RNBO) dhe Mykola Azarov, i cili u detyrua të jepte dorëheqjen si Kryeministër i vitit 2014 dhe tani supozohet se është kreu i një qeverie në mërgim./Botasot

Related posts

Incizim: Bllaca para gjyqtarit serb i referohet vetes si agjent i BIA-s, krenohet se ka përgaditë skica

dardanianews

Shpërthen djali i deputetit Fetah Rudit: “Mos ma shani babin o ju “militantë” të rrejshëm të LDK-së!”

dardanianews

Ja kush e zbulon të vërtetën për dokumentin e frikshëm për Kosovën: Veton Surroi e mori nga ky njeri…

dardanianews