14.3 C
New York
May 18, 2021
DardaniaNews
Lajme nga Bota Shëndetësi

Edhe një lajm i keq nga Kina, shfaqet një virus i ri dhe i rrezikshëm

Një formë e re e gripit që ka potencialin për t’u bërë pandemik është identifikuar në Kinë nga shkencëtarët.

Ajo u shfaq së fundmi dhe bartet tek derrat, por mund të infektohen edhe njerëzit, thonë ata.

Studiuesit janë të shqetësuar se ai mund të pësojë mutacion më tej, në mënyrë që të mund të përhapet lehtësisht nga personi në person, dhe të shkaktojë një shpërthim global.

Ata thonë se ka “të gjitha shenjat” e të qenit shumë i përshtatur për të infektuar njerëzit – dhe ka nevojë për monitorim të afërt.

Derisa është i ri, njerëzit mund të kenë pak ose aspak imunitet ndaj virusit.

Kërcënim pandemik

Një formë e keqe e re e gripit është ndër kërcënimet kryesore të sëmundjes që ekspertët po kërkojnë, edhe pse bota përpiqet të sjellë në fund pandeminë aktuale të koronavirusit.

Gripi i fundit pandemik në të cilin ndeshet bota – shpërthimi i gripit të derrave të vitit 2009 që filloi në Meksikë – ishte më pak vdekjeprurëse sesa u frikësua fillimisht, kryesisht për shkak se shumë njerëz të moshuar kishin një imunitet ndaj tij, ndoshta për shkak të ngjashmërisë së tij me viruset e tjera të gripit që kishin qarkulluar vite më parë.

Ai virus, i quajtur A / H1N1pdm09, tani është i mbuluar nga vaksina vjetore e gripit për t’u siguruar që njerëzit janë të mbrojtur.

Forma e re e gripit që është identifikuar në Kinë është i ngjashëm me gripin e derrit të vitit 2009, por me disa ndryshime të reja.

Deri më tani, ajo nuk ka paraqitur një kërcënim të madh, por Prof Kin-Chow Chang dhe kolegët që e studiojnë, thonë se është një nga të vëzhguarit.

Virusi, të cilin studiuesit e quajnë G4 EA H1N1, mund të rritet dhe të shumëfishohet në qelizat që gjenden në rrugët e frymëmarrjes njerëzore.

Ata gjetën prova të infeksionit të fundit duke filluar nga njerëzit që punuan në thertore dhe industrinë e derrave në Kinë.

Vaksinat aktuale të gripit nuk duket se mbrojnë kundër tij, megjithëse ato mund të përshtaten për ta bërë këtë nëse është e nevojshme.

Prof Kin-Chow Chang, i cili punon në Universitetin e Nottingham në Mbretërinë e Bashkuar, i tha BBC: “Tani për tani ne jemi të hutuar me koronavirus dhe me të drejtë. Por ne nuk duhet të humbasim kujdesin ndaj viruseve të reja potencialisht të rrezikshme.”

Ndërsa ky virus i ri nuk është një problem i menjëhershëm, ai thotë: “Ne nuk duhet ta injorojmë atë”.

Shkencëtarët shkruajnë në revistën Procedura e Akademisë Kombëtare të Shkencave se masat për të kontrolluar virusin te derrat dhe për të monitoruar nga afër popullsitë që punojnë duhet të zbatohen me shpejtësi.

Prof James Wood, Shefi i Departamentit të Mjekësisë Veterinare në Universitetin e Kembrixhit, tha se puna “vjen si një kujtesë përshëndetëse” pasi ne vazhdimisht jemi në rrezik të shfaqjes së re të patogjenëve, dhe se kafshët e kultivuara, me të cilat njerëzit kanë kontakte më të mëdha sesa me jetën e egër, mund të veprojnë si burim për viruse të rëndësishme pandemike.

Related posts

Studiuesit amerikanë bëjnë zbulimin e fundit mbi koronavirusin, ja cila vitaminë e lufton sëmundjen

dardanianews

107 TË SHËRUAR DHE 69 RASTE ME COVID-19!

dardanianews

62 TË SHËRUAR DHE 46 RASTE ME COVID-19!

dardanianews