5.6 C
New York
December 9, 2023
DardaniaNews
FeaturedLajme

Homazh në nderim për jetën dhe veprës madhore të Sali Çekajt

Dega e LDK-së për Gjerman

Sot në këtë 21-vjetor të rënies heroike të intelektualit, juristit, luftëtarit, kom.të brigadës 134 SALI ÇEKAJ – VETERANIT, për shkak të rrethanave të pandemisë nuk kemi mundësi të përulemi para varrit tuaj, por kujtojmë më respekt të thellë veprën dhe shëmbëlltyrën e komandantit të parë të Grupeve të para Guerile me 01.12.1991, ku përmes Rrasës së Koshares i priu Grupit prej 32-luftëtaresh për në Dukagjin.


Foto e përbashkët e grupit të dytë Gueril, i stërvitur në Shqipëri, Adem Jashari, Osman Ferizi, Sami Tahiraj, etj

Sot kujtojmë studentin aktiv të pranverës studentore të vitit 1981, juristin dhe zyrtarin i cili kundërshtoi ndryshimin e Kushtetutës që i bëhej Kosovës, ishte në mesin e juristeve aktiv që hartuan statutin komunal të Deçanit sipas Kushtetutës së Kaçanikut. Sali Çekaj edhe pas arratisjes në Gjermani -Stuttgart nuk e ndali veprimtarinë e tij Atdhetare, ishte figura më unifikuese në LDK Dega në Gjermani, i cili si nënkryetar dha një kontribut të jashtëzakonshëm në shtrirjen, mobilizimin dhe masovizimin e LDK-së në Mërgatë.

Kryesia e Degës së LDK -së për Gjermani me dt. 01.03.2020, ish nënkryetarin e Degës Sali Çekaj e shpalli, post mortum, KRYETAR NDERI të Degës për Gjermani.

Roli prijës i Sali Çekaj në organizimin e grupeve Guerile, aksionet dhe koordinimin e Grupeve të armatosura me Adem Jasharin dhe Zahir Pajazitin ishte i rëndësisë së veçantë. Pas fillimit të luftës në Kosovë në mars 1998, është i pari që Grupin Gueril të Dukagjinit që drejtonte e vë në themelet e Ministrisë së Mbrojtjes të kol. Ahmet Krasniqit. Formimi dhe koordinimi i bazave të para nga Tropoja, Viqidoli e deri në Papaj janë bërë falë vendosmërisë dhe vrullit atdhetar e liridashës të kom. Sali Çekaj. Fitorja e madhe, plani strategjik, roli i tij unifikues në kryebetejën e Koshares e bënë emrin më të veçantë dhe më emblematike, strategun dhe heroin e madh SALI ÇEKAJ.

Shtatorja e Sali Çekajt

Kjo betejë dhe kjo epope hyri në histori si varri i serbo-sllavisë, komandantët Rrustem Berisha, Sali Çekaj, Anton Quni, Agim Ramadani, Fadil Hadergjonaj, Abaz Thaçi, Hisen Berisha, Xhemajl Fetahu, Skender Rexhahmetaj, Skender Hasanxhekaj, që u shquan me karakterin organizativ, moralin e lartë, sukseset në fushëbeteja, e ngritën lart emrin e UÇK-së, ku në këtë betejë e në këtë thyerje dhe bashkim të tokave Shqiptare ranë për të mos vdekur kurrë 114 dëshmorë, vetëm e vetëm që Shqiponjat në tokën Dardane të fluturojnë të lira.

Qoftë i paharruar kujtimi dhe amaneti për Dëshmorët e Kombit!

Lavdi përjetësisht Sali Çekaj.

Kryesia e Degës së LDK-së për Gjermani.19.04.2020.

Related posts

Von Cramon i përgjigjet Grenellit: Nuk pati nevojë të rrëzohet Qeveria në mes të pandemisë

dardanianews

Ministrja Nagavci reagon pas dyshimeve për sulm seksual ndaj një nxënëseje të klasës së parë

dardanianews

Gjykata Kushtetuese shfuqizon vendimin e qeverisë, thotë se është në kundërshtim me Kushtetutën

dardanianews