28.1 C
New York
July 12, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Ish-agjenti i SHIK-ut përmend emrat e atyre që tradhtuan “Grupin e Kumanovës”

Ish-eprori i lartë i UÇK-së dhe ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari ka folur për 5 vjetorin e vrasjes dhe tradhtisë që iu bë “Grupit të Kumanovës”.

Miftari përmes një postimi në Facebook, thotë se ky grup u tradhtua.

Ai thotë se ata u thirrën në Maqedoni kinse që tu ndihmojnë popullatës shqiptare atje, e në anën tjetër u bënë kurth dhe i vranë.

Kurthi i çeltikë siç e quan Miftari, u bë nga Nikolla Gruevski, Jankullovskes, Mijalkovit si dhe u tradhtuan nga Ali Ahmeti dhe Artan Grubi.

Mos ti harrojm djemt tan luftarët e trojeve tona

I kishin thirr vetëm ti vrisnin si shumë luftëtar të tjerë, kinse për ndihmë popullatës shqiptare në Maqedoni, por ajo ishte një tradhti, një kurthë e çeliktë ishte ngritur, që pushteti pro ruso-serb i Nikolla Gruevskit, Jankullovskes, Mijalkovit ta fitonin edhe për dekada pushtetin dhe ta jetësonin gazsjellësin rus në Ballkan.

Por, ushtarët e UÇK-së nuk lejuan të befasohen e të vriten në gjumë e në prita, siç u vranë, komandant Teli, komandant Kushtrimi (Harun Aliu) apo si dëshmorët e Brodecit…. këta luftëtar të UÇK- edhe pse pa armë dhe municione luftuan tri ditë vetë, disa dhjetëra luftuan kundër mijëra vetave të njësive komando të ushtrisë dhe policisë maqedonase, e cila kishte kërkuar ndihmë dhe përforcime dhe logjistikë teknike nga shteti serb, si municione, dron ushtarak dhe njerëz të sigurimit Serb.

Dhjetë ushtarë tanë u vranë, disa u pushkatuan pa gjygj nga shteti fashist Maqedon pas dorëzimit dhe fjalës të Ali Ahmeti dhe Artan Grubit, që ju dhanë luftëtarëve se dorëzimi do të bëhet nëpërmjet OSBE-së, çka ishte tradhtia e dytë.
Sot këta luftëtar shumica janë të dënuar me burgim të përjetshëm në proces gjyqësor, policia e cila së bashku me gjykatën do ta dënonte edhe Nënën Terezë si terroriste shqiptare pa u rigjykuar këta luftëtar tanë nga fillimi në një rigjykim fer dhe neutral, ku çdo gjykatë neutrale do ti lironte nga akuzat e terrorizmit pasi këta vetëm kishin mbrojtur jetën e tyre nga vrasja, nuk kishin sulmuar askend kurrë nuk dot ketë paqe dhe as stabilitet në Maqedoni.

 

 

Related posts

Pamje brenda pishinës më të thellë në botë që kushton 200 milionë euro

dardanianews

Ekipi i Spanjës niset për Kosovë, e injoron emrin e shtetit tonë

dardanianews

Halilaj: ”Atentatin ndaj meje e bëri krimineli Sami Lushtaku“

dardanianews