21.3 C
New York
June 25, 2022
DardaniaNews
Ekonomi Featured

Lajm i mirë: Nafta fillon të lirohet në botë!

Çmimi i derivateve të naftës në tregun e Kosovës sërish ka shënuar rritje, pavarësisht se në bursën ndërkombëtare ka rënie.

Sipas Oil Price, një barrel naftë e papërpunuar po tregtohet me 116 dollarë nga 118 dollarë që ishte një ditë më parë. Po ashtu, nafta WTI po tregtohet me 112 dollarë kundrejt 115 dollarë për barrel.

Çmimi i aktual i naftës | Burimi: Oil Prices

Aktualisht, në Kosovë një litër naftë dhe benzinë po tregtohet duke filluar nga 1.85 euro.

Ditë më parë, Ministria e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë (MINT), njoftoi se është duke punuar për të nxjerrë një vendim të ri i cili rregullon çmimet e naftës.

Sipas MINT-it, kjo do të parasheh që Qeveria të nxjerrë akt nënligjor për rregullimin e çmimeve të naftës dhe masa të tjera mbrojtëse.

Lufta e Ukrainës bëri që çmimi i naftës për pak kohë të shkojë mbi 139 dollarë për fuçi në mars, shifra më e lartë që nga viti 2008, duke përkeqësuar presionet e inflacionit.

Related posts

Kryetari i Athinës kujton kohën kur Rugova hëngri në shtëpinë e tyre në Greqi

dardanianews

Konfirmon Gazeta Express: Qeveria e Kosovës refuzon projektin amerikan për gazin

dardanianews

A mund ta parandalojmë Luftën e Tretë Botërore? Çfarë na tregon historia e diplomacisë dhe e strategjive të parandalimit

dardanianews