20.8 C
New York
September 25, 2022
DardaniaNews
FeaturedShëndetësi

Nëna e dy fëmijëve bëhet personi i parë në SHBA që merr vaksinën eksperimentale kundër koronavirusit

Studiuesit në SHBA kanë nisur përdorimin eksperimental të një vaksinë kundër koronavirusit.

Vaksina është krijuar në kohë rekorde pas shpërthimit të virusit nga Kina derisa është përdorur në vullnetarë.

“Ne të gjithë ndihemi të pafuqishëm. Kjo është një mundësi e madhe për mua për të bërë diçka në këtë drejtim”, tha Jennifer Haller, 43 vjeçe nga Seattle, e cila mori vaksinën.

Ajo është nënë e dy adoleshentëve dhe ‘ata mendojnë që është gjë e mirë” që ajo u bë pjesë e studimit.

Vaksina do të testohet në 45 vullnetarë.

Dhjetëra ekipe të hulumtuesve në mbarë botën janë duke bërë të pamundurën që të prodhojnë vaksinën kundër COVID-19, që po vazhdon të përhapet me shpejtësi të madhe nëpër botë.

Related posts

Gruaja vdes 6 vjet pasi u varros për së gjalli nga i fejuari

dardanianews

Qorrolli zbulon skenarin e LDK-së për Qeverinë e re: Ky do të jetë kandidati për kryeministër

dardanianews

Prishet koalicioni LDK-LVV në Vushtrri, Tahiri: Do t’i shkarkoj bartësit e institucioneve që vijnë nga kjo parti

dardanianews