14.9 C
New York
May 30, 2023
DardaniaNews
FeaturedLajmi i fundit

PE-ja miraton në lexim të dytë rekomandimin për liberalizimin e vizave të kosovarëve

Komiteti i Parlamentit Evropian për Liritë Civile, Drejtësi dhe Çështjet e Brendshme e ka votuar në lexim të dytë projekt-rekomandimin që Kosovës t’i hiqet regjimi i vizave nga ana e Bashkimit Evropian.

Eurodeputeti holandez, Thijs Reuten, ishte raportuesi i Parlamentit Evropian për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Kujtojmë se më 9 mars, Këshilli i Ministrave të BE-së ka miratuar në lexim të parë propozimin për lëvizjen pa viza për qytetarët e Kosovës. Procedura e radhës u bart në Komisionin për Liritë Civile, Drejtësinë dhe Çështjet e Brendshme (LIBE) për një votim të sërishëm.

 

 

 

 

Related posts

Gjermania thyen rekordin, 8000 persona u shëruan nga koronavirusi brenda 24 orëve

dardanianews

Eskalon analistja Aliu: Ia rrofshi Rron Gjinovcit, fundërrina ju ka ardhur fundi

dardanianews

Trondit ish-agjenti i SHIK-ut: Ja kush e qiti në pritë Besim Ramën, bashkëluftëtarin e Adem Jasharit në Galicë të Vushtrrisë

dardanianews