15.7 C
New York
June 1, 2023
DardaniaNews
Lajme nga Bota

Zvicra sot rihap shkollat fillore, dyqanet dhe restorantet

Autoritetet zvicerane i kanë ndërmarrë një varg masash për t’iu kthyer zhvillimit normal të jetës pas pandemisë, përfshirë rihapjen e shkollave dhe restoranteve.

Nga e hëna, në Zvicër do të rihapen shkollat fillore dhe të mesme të ulëta, që do të thotë se mësimi do të vazhdojë për fëmijët deri në moshën 15-vjeçare, shkruan “The Guardian”, transmeton Gazeta Express.

Përpos shkollave, do të rihapen edhe dyqanet, muzetë, bibliotekat dhe restorantetet, me kusht që ato t’i respektojnë disa masa parandaluese, siç është distanca sociale.

Megjithatë, sipas vlerësimit zyrtar të qeverisë, niveli i rrezikut nga koronavirusi në Zvicër mbetet në shkallën e jashtëzakonshme, që nënkupton se situata ende nuk i është kthyer normales.
Sipas të dhënave të Universitetit “Johns Hopkins”, Zvicra deri më tani i ka regjistruar 30,305 raste të infektimeve me Covid-19 dhe 1,833 viktima.

 

Related posts

I bllokuar në Mariupol, ushtari ukrainas interpreton këngën fituese të Eurovision – ndërsa në sfond dëgjohen bombardimet ruse

dardanianews

Lufta në Ukrainë, sot zbardhet se çfarë pritet të ndodhë mes Putinit dhe Erdoganit

dardanianews

“Terminatori”, arma sekrete e Vladimir Putinit në rast lufte

dardanianews