9.2 C
New York
April 20, 2024
DardaniaNews
Lajme nga Bota

Ja shtetet që hapin kufijtë më 15 maj

Vendet baltike do të jenë të para vende në Europë që do të hapin kufijtë e tyre, pas mbylljes për shkak të Koronavirusit.

Lituania, Letonia dhe Estonia do hapin kufijtë mes tyre më 15 maj, por do të lejohen e vetëm banorët e këtyre vendeve, askush tjetër nga BE apo pjesa tjetër e botës.
Lajmi u konfirmua nga kryeministrat e 3 vendeve duke e konsideruar këtë vendim si hapin më të madh drejt normalizimit të jetës së përditshme.

Të gjithë ata që udhëtojnë drejt këtyre vendeve do t’i nënshtrohen izolimit 14-ditor.

Polonia dhe Finlanda parashikohet që t’i bashkohen hapësirës së përkohshme të lëvizjes së lirë me vendet baltike pak më vonë, në një datë që ende nuk është përcaktuar.

Deri tani në Estoni janë shënuar 55 viktima, 48 në Lituani dhe 17 në Letoni.

Related posts

Mbi 40 të vrarë dhe qindra të plagosur në një koncert në Moskë (Pamje të rënda)

dardanianews

Rusia shënon sot “Ditën e Fitores” mirëpo paralajmërohet humbja e saj nga Ukraina/ NATO kanë një thirrje për Putinin

dardanianews

”Gati” lufta bërthamore, Putin çon familjen në qytetin nëntokësor- nis stërvitja atomike!

dardanianews