21.3 C
New York
June 28, 2022
DardaniaNews
Featured Lajme

Destan Rrahmani: Vëllai i heroit te kombit Ismet Rrahmani nga Aqareva e Drenicës, fjale prekëse për Ibrahim Rugovën

Familja e respektuar Rrahmani nga Aqareva e Drenicës, është nder familjet me te respektuara te këtij regjioni, e cila për lirin e Kosovës nuk kurseu asgjë, duke u rreshtuar ne aradhet e para me 6 vëllezërit se bashku me babain e tyre Hamit Rrahmani, ne Ushtrinë çlirimtare te Kosovës, duke mos kursyer asgjë për lirin dhe pavarësimin e shtetit tone. Ne gusht te vitit 1998, ra heroikisht për te mos vdekur kurrë Ismet Rrahmani, (tani hero i Kosovës) vellai i dyte i familjes Rrahmani.

Destan Rrahmani, vëllai i vogël i Heroit te kombit shqiptar Ismet Rrahmanit, ne llogarinë e tij ne Facebook i ka shkruar disa fjale për presidentin Historik te Kosovës, dr. Ibrahim Rugova.

Postimi i plote tij:

Burrave me nam u ndërtohen Kulla!
Nder dhe respekti deri në përjetësi Presidenti historik dr.Ibrahim Rugova, dhe miqësinë e shenjtë qe na krijove me Shtetet e Bashkuara te Amerikës!
Nuk kam pas fatin te takoj fizikisht sa ishe ne ketë bote te ligë, ku anti vlera çmohet me shumë se vlera, se nuk lejshin rend mu taku me ty, ata qe kishin dobi nga ti, e momente te rënda per interesa te ndryshme te kanë braktis,e ata qe ishin besnik ndaj teje,shumë nga ta janë në përmendore.
Fotografia jote dhe komandantit legjendar Adem Jashari,qe jeni bashke ne fotografi,qe keni dalë ne Tiran, rrinë krenare në Kullën e Hero Ismet H.Rrahmani në Aqarevë te Drenicës,se edhe Ismeti ishte besnik i jot deri ditën kur u vra dhe ra Dëshmorë përballë Kullës tij me 27 Gusht 1998 në ditën me diellë, duke respektua vijën institucionale, dhe duke respektuar në perpikemeri konventat ndërkombëtare dhe ligjet e luftës ne fuqi,dhe duke ruajtur popullin si dritat e syve.
U shkri për shkollën shqipe dhe luftën për liri
Parimeve tuaja o burrat e dheut ,besnik deri në vdekje!

Related posts

Ish-bashkëluftëtari i Sali Çekajt i ashpër me Thaçin e Veselin: Ju ‘trimat’ e dikurshëm, mos dukeni rrenca dhe keqbërës, por ballafaqohuni me drejtësinë

dardanianews

LAJMI I FUNDIT – Ndryshojnë çmimet e derivateve në Kosovë: Ja sa kushton tani një litër naftë

dardanianews

VEPRIMTARI I SHQUAR, LDK NË MES UJQËRVE TË KUQ!

dardanianews