19.6 C
New York
May 27, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Media Gjermane: Grenell e ndihmoi LDK-në për ta rrëzuar Kurtin, ja cili është plani i marrëveshjes

I dërguari Ballkanik i Donald Trump, Grenell rrëzon qeverinë e shtetit të Kosovës për shefin e tij. Gjithçka duket e lejuar nëse është e dobishme për fushatën zgjedhore në SHBA.

Kështu e nis shkrimin media e njohur gjermane, “FrankurterRundschau” në një artikull dedikuar Kosovës dhe qeverisë Kurti, e cila u rrëzua me mocion mosbesimi, përcjellë “Bota sot”.

Ata shkruajnë se kjo qeveri u rrëzua nga “parlamentarët grindës” të Kosovës, të cilët nuk i ndali as coronavirusi.

“Edhe në rrezik infeksioni, parlamentarët grindës të Kosovës nuk u trembën në seancën e tyre dymbëdhjetë orëshe maratonë. Mbrëmjen e së enjtes, me 82 vota ata pranuan mocionin e mosbesimit kundër qeverisë së kryeministrit Albin Kurti, e cila ishte sjellë nga LDK, partia bashkëqeverisëse: “Koalicioni i shpresës” mezi kishte filluar pas më pak se dy muajve apo tre, negociata”, shkruan media gjermane, transmeton gazeta “Bota sot”.

FrankurterRundschau” shkruan se Grenell ndihmoi LDK-në për ta rrëzuar Kurtin.
“Pas triumfit të tyre në zgjedhjet parlamentare në tetor, Kurti si LVV i krahut të majtë dhe LDK i krahut të djathtë kishin njoftuar se do të bashkonin forcat për të rinovuar vendin. Por edhe koalicioni nën hije nga qortimet e ndërsjella arriti në fillimin e belbëzimit – dhe ekspozoi mosbesimin e thellë midis shefit të LDK-së Isa Mustafa dhe Kurtit. Jo vetëm që koalicionarët u penguan papritur herët për shkak të mungesës së aftësisë për të bërë kompromis dhe paaftësisë së tyre: Përfaqësuesi i Uashingtonit në Ballkan dhe ambasadori i Berlinit Richard Grenell ndihmuan shumë”, thuhet në artikullin e “FrankurterRundschau”.

Pjesa tjetër e artikullit të medias gjermane “FrankurterRundschau”, pa ndërhyrje:

Grenell dëshiron të arrijë shpejt sukseset e politikës së jashtme për punëdhënësin e tij Donald Trump.
Që nga fillimi, diplomati famëkeq bëri presion mbi aleancën e brishtë të qeverisë me ultimatume. Grenell dëshiron të arrijë shpejt sukseset e politikës së jashtme për shefin e tij Donald Trump, në mënyrë që të mund të shënojë në fushatën zgjedhore në SHBA. Kurti kokëfortë, i orientuar drejt BE-së, me sa duket qëndronte në rrugën e një “marrëveshje” të dëshiruar midis Kosovës dhe Serbisë: Me ndihmën e udhëheqjes më të LDK-së të lidhur me SHBA dhe Presidentit Hashim Thaçi, Grenell filloi me sukses fillimin e mosmirënjohjes së Kurtit.

Kurti justifikoi “uljen” e LDK-së duke shkarkuar në mënyrë arbitrare ministrin e saj të brendshëm dhe duke copëtuar marrëdhëniet me Shtetet e Bashkuara, Mustafa justifikon prishjen. Kurti, nga ana tjetër, e identifikon Presidentin Thaçi si tërheqësin e vërtetë të rënies së tij. Ai kohë më parë ishte pajtuar me homologun e tij serb Aleksandar Vuçiq për një shkëmbim territori të refuzuar nga BE: dhe qeveria e tij kishte qëndruar në rrugën e “marrëveshjes presidenciale” që do të nënshkruhej në Shtëpinë e Bardhë.

Pohimet e Kurtit nuk mund të vërtetohen. Sidoqoftë, jo vetëm që sulmet e rritura të Thaçit kundër BE-së në ditët e kaluara janë tërheqëse. Përballë virusit Corona, diplomatët e BE-së në Prishtinë janë përpjekur të shkëpusin koalicionin nga vetë-shkatërrimi. Ambasadori amerikan, Philipp Kosnett, nga ana tjetër, ishte “i kënaqur” me votën e mosbesimit.

Viola von Cramon, relatorja gjermane për Kosovën në Parlamentin Evropian, atëherë pyeti, si të mahnitur dhe retorikë, se si një ambasador amerikan mund të presë përpara për përmbysjen e një qeverie funksionale në mes të pandemisë: “Ky është një qëllim i vet i SHBA i dimensioneve historike”.

Evropianët nuk duhet të kujdesen për Grenell

Evropianët duhet të jenë po aq indiferentë ndaj Grenell sa Thaçi. Disa javë më parë, epoka e kryeministrit të gjatë të Kosovës dukej se po i vinte fundi. Tani “Thaci i përjetshëm” do të ketë dorën e veprimit në duart e një qeverie të dobët ekzekutive në javët dhe muajt e ardhshëm.

Pas rrëzimit të qeverisë, ndërprerje të reja nuk lindin vetëm midis fuqive perëndimore në Prishtinë, por edhe midis politikanëve mjaft pro-evropian dhe pro-amerikan të Kosovës. Në LDK, ndarja e krahut të saj përparimtar rreth parlamentares Vjosa Osmani nuk përjashtohet më – ajo kishte votuar kundër votës së mosbesimit. Tani ish-kandidati i lartë i LDK-së është fyer brenda vendit si tradhtar.

Related posts

Nje zhurmë e pazakontë dëgjohet në kryeqytet

dardanianews

Krasniqi tregon se a filloi mbrëmë vala e dytë e COVID-19 në Kosovë

dardanianews

Policia e Malit të Zi e kap me 50 kg drogë Burim Rrecin, ish-sekretarin e Ministrisë së Tregtisë

dardanianews