13.6 C
New York
April 13, 2024
DardaniaNews
FeaturedLajme

Skenari i përgatitur për shkarkimin e Veliut, kush do të i ndalojë këto “erëra” për rrëzimin e Qeverisë

Gjatë ditës së djeshme kryeminsitri i vendit, Albin Kurti, ka shkarkuar ministrin e punëve të brendshme, Agim Veliun, për arsyje të deklaratëve të këtij të fundit në mesnatë se duhet të shpallet gjendje e jashtëzakonshme në vendin tonë.

Në lidhje me këtë ngjarje, Profesor dr. Binak Maxharraj, u shpreh që ky shkarkim ishte i pritur pasiqë nga fillimi Veliu ishte dërguar në Ministrin e Brendshme për një qëllim, transmeton “Bota sot”.

Sipas Maxharraj, Veliu ishte i paduhur në atë ministri këtë e tregon më së miri raportet që Veliu ka me gjith aparatin shtetëror. Mirëpo si profesorit kjo mund të bëhet për ta rrëzuar qeverin aktuale dhe ta kthejnë në pushtet përsëri PDK-në.

Mirëpo ai që do ta ndalojë këtë të ndodhë do të jetë pikërisht ambasadori amerikan Philpe Kosnett, I cili vazhdon të përgëzojë Kurtin për punën që po bën.

Postimi i plotë

“Shkarkimi i Veliut i pritur.

Tash po shihet se pse LDK ngulte këmbë për më e marr Ministrin e brendshme duke e dërguar Veliun në këtë ministry. Pikë së pari për të ruajtur rehatinë në atë ministri me plotë skandale dhe afera,me vjedhë të dëmave të dëshmive në Prishtinë,Pejë dhe se fundit në Veri të Kosovës,vjedhja apo kidnapimi nënshtetasve turq dhe deportimi më dhunë në Turqi dhe shumë afera tjera e skandale të eprorve të sajë.Ky njeri është dërguar qellimishtë nga Isa Mustafa anipse është pjesë e qeverisë po e luanë lojën e djallit më Pronto mafinë.LDK si partner i koalicionit qeveritar po e luan më shumë ralin e opozitës se sa të bashkqeverisjes më LVV”.

“Dhe këtë më se miri e tregojnë rastet se derisa në shumë ministri tjera kanë filluar pëlcitjet në shkapjen e shtetit nga PANI duke anuluar shumë vendime të paligjeshme, njëriu më mustaqe të vogla Agim Veliu as qe mendon por edhe as që e ka guximin të ndryshoi diçka,bash si para ardhë si i tijë Skendër Hyseni i cilli qe sa kohë ndejti në këtë ministri as vrkë më gojë nuk bëri.Kjo tregon më se miri se “duhet mbajtë duart larg nga kjo ninistri” dhe mos shpurdhët se ku më dijtë se çka del”.

“Agim Veliu ishte njeriu i pa duhur në këtë ministri vitale për shtetin,kjo më se miri po e tregon mos bashkëpunimin më kryeministrin i cili gjuan kungja në drejtim të tij.A ka gjë më keqe se kjo,kur i tërë aparati shtetëror ballafaqohet më menagjimin e situatës më viruesin,ky burri i botës jepë alarmin shqetesues
për popullatën se rastët më virus po rritën nga ora në orë si të pavërtetë”.

“Duke i pa këto dredhi të ministrit(ndoshta edhe më aminin e LDK) dhe mungësën totale për menagjimin e kësaj ministrije, kryeministri Albin Kurti mori vendim për shkakimin e tij, të cilin vendim të qëlluar duhet përkrah.Vallë,duke i parë të gjitha ato ndëskamca midis LVV dhe LDK gjatë qeverisjes se”përbashkët”
shtrohet pyetja a mos është edhe kjo sjellje e Agim Veliut në drejtim të rrëzimit të qeverisë Kurti ,për ta kthyer përseri në pushtet PANI-n ndaj se ciles Mustafa,Haziri dhe Veliu gëzojnë simpati do të deshiroja qe të mos jetë kështu”.

“Erërat drejtë rrëzimit të qeverisë nga ana e LDK më shmigimët edhe të panistëve si duket kanë nisë të fryejn.

Por,është vetëm një njeri ambasadori amerikan Philpe Kosnett i cili mund ti ndalë keto erëra dhe qëllime të pista për rrëzimin e qeverisë i cili hiq më largë së dje e përgezoi qeverinë Kurti për përfirmancë të duhur
në menagjimin e shtetit duke i shpartalluar të gjitha këqëpërdorimet qe i janë bë shtetit për vite më radë”.

Related posts

Berisha dhe protestuesit i drejtohen Kryeministrisë

dardanianews

Ish-deputeti i LDK-së: Ju pata paralajmëruar për letrën e 16 kongresistëve, të orkestruar nga Gjuriqi – Politikanët tanë t’i lënë anash egot

dardanianews

Po sillnin armë në Kosovë, pamje nga beteja ku ra heroikisht Mujë Krasniqi dhe 41 ushtarë të tjerë

dardanianews